2025 m. sausio 1 d. mediacijos ir mediatorių veiklos teisinio reguliavimo srityje prasidėjo naujas etapas – Lietuvos mediatorių rūmai (LMR ) tapo mediatorių savivaldos funkciją įgyvendinančia institucija.
Šie pokyčiai buvo numatyti 2024 m. birželio 13 d. Seimo priimtuose Teisingumo ministerijos parengtuose ir su LMR suderintuose Mediacijos įstatymo pakeitimuose, kuriuose, be kitų reikšmingų pokyčių valstybės finansuojamos privalomosios mediacijos vykdyme, LMR buvo įtvirtinti kaip vienas iš mediacijos valdymo subjektų, kuriam priskiriama ir mediatorių savivaldos įgyvendinimo funkciją. LMR, kaip institucija, įgijus profesinės savivaldos teisę, nuo 2025 m. sausio 1 d. yra atsakinga už LR Mediatorių sąrašo administravimą, organizuoja Mediatorių kvalifikacinį egzaminą ir mediatorių kvalifikacijos tobulinimą, yra atsakinga už mediacijos paslaugų kokybės užtikrinimą ir profesinės etikos ir veiklos standartų laikymąsi ir įgyvendina kitas Mediacijos įstatyme numatytas funkcijas.
Nuo sausio 1 d. visi LR Mediatorių sąraše esantys mediatoriai (išskyrus teisėjus) tapo ir LMR nariais. 2017 m. įkurta LMR, buvo vienintelė mediatorius vienijanti profesinė organizacija Lietuvoje, siekianti vieningos mediacijos praktikos, mediatorių savivaldos ir paslaugų kokybės užtikrinimo, į kurią iki 2024 m. pabaigos mediatoriai jungėsi savanoriškai. Nuo 2025 m. sausio 1 d. mediatoriams narystė LMR tapo privaloma, šiuo metu LMR yra 520 narių.
Aukščiausias LMR valdymo organas yra Visuotinis Lietuvos mediatorių rūmų narių susirinkimas. Jo metu sprendžiami ir tvirtinami svarbiausi LMR klausimai. 2025 m. kovo 6 d. vykusio pakartotinio LMR visuotinio susirinkimo metu buvo išrinkta ir naujoji LMR Taryba 2025 -2029 metų kadencijai. Naujai išrinktais LMR Tarybos nariais tapo mediatoriai Jurgita Spaičienė, Mantas Liugas, Raimondas Simonavičius, Algirdas Misevičius bei Monika Kuodė, darbą Taryboje tęsia Indrė Kasiulaitė ir Romutė Laurinavičienė. LMR tarybos narių slaptu balsavimu, vykusiu 2025 m. kovo 12 d. LMR Tarybos pirmininke išrinkta Indrė Kasiulaitė, jos pavaduotoja tapo tarybos narė Monika Kuodė.









LMR taryba užtikrina ir kontroliuoja visuotinio LMR narių susirinkimo sprendimų įgyvendinimą, LMR narių kvalifikacijos tobulinimą, deleguoja narius į Mediatorių veiklos vertinimo komisiją, Mediatorių kvalifikacinio egzamino komisiją, Mediacijos koordinavimo tarybą ir kitas tarpinstitucinio bendradarbiavimo ir panašaus pobūdžio darbo grupes ar komisijas, rengia teisės aktų projektus, teikia derinimus, pasiūlymus, išvadas pagal kitų teisėkūros subjektų prašymus, rengia ir teikia visuotiniam LMR narių susirinkimui tvirtinti LMR metinį biudžetą, rengia ir teikia visuotiniam LMR narių susirinkimui tvirtinti LMR stojamojo ir metinio nario mokesčių mokėjimo tvarką, rengia ir tvirtina ginčų tarp LMR narių ir jų klientų tvarką bei atlieka kitas LMR įstatuose nustatytas funkcijas.
LMR Pirmininkas atstovauja LMR interesams valstybinės valdžios ir valdymo, užsienio valstybių institucijose, tarptautinėse ir kitose organizacijose, santykiuose su kitais asmenimis, vadovaujantis Mediacijos įstatymu priima sprendimus dėl mediatorių įrašymo į Lietuvos Respublikos mediatorių sąrašą bei organizuoja Lietuvos Respublikos mediatorių sąrašo skelbimą LMR interneto svetainėje ir Teisinės pagalbos paslaugų informacinėje sistemoje, priima sprendimus dėl mediatoriaus išbraukimo iš Lietuvos Respublikos mediatorių sąrašo, laikino mediatoriaus veiklos sustabdymo bei veiklos atnaujinimo, prižiūri stojamojo, metinio nario mokesčio mokėjimus, ir kitas LMR pajamas bei išlaidas, apibendrina mediatorių metinių ataskaitų duomenis ir viešai paskelbia juos LMR interneto svetainėje ir atlieka kita LMR įstatuose bei įstatymuose numatytas funkcijas.

Anot LMR Pirmininkės Indrės Kasiulaitės, „Svarbiausi LMR Tarybos prioritetai yra mediatorių profesinės bendruomenės stiprinimas, bendradarbiavimo su valstybinėmis bei kitomis, tame tarpe – mokslo, institucijomis plėtra, siekiant efektyvesnio mediacijos sistemos įgyvendinimo, aukščiausių mediatorių kvalifikacijos kėlimo standartų kūrimas ir jų užtikrinimas, mediacijos paslaugų kokybės tobulinimas ir tolimesnis visuomenės informavimas apie mediacijos naudą ir jos taikymo galimybes. Tikiu, kad atsinaujinusi LMR Taryba sėkmingai tęs ankstesnės tarybos darbus. Kartu džiaugiuosi naujų tarybos narių motyvacija ir idėjomis, kaip telkti mediatorių bendruomenę ir atstovauti visų mediatorių interesus. Esame dėkingi nariams už išreikštą pasitikėjimą, sieksime ir toliau stiprinti mediatoriaus profesijos autoritetą bei plėtoti taikaus ginčų sprendimo kultūrai Lietuvoje“.
LMR administracija organizuoja, koordinuoja ir įgyvendina LMR organų priimtus sprendimus bei teikia paslaugas mediatoriams. LMR veiklos koordinavimo vadovė Toma Malciūtė – Kazlauskienė koordinuoja mediatorių veiklą (dokumentų administravimą, bylų tvarkymą, mediatorių kvalifikacijos tobulinimą ir egzaminų organizavimą), atstovauja mediatorių interesams valstybės institucijose bei tarptautinėse organizacijose ir teikia išvadas dėl teisės aktų, susijusių su mediacijos plėtra ir įgyvendinimu.