MEDIACIJOS ĮSTATYMO PAKEITIMAI PRIIMTI! KĄ REIKIA ATSIMINTI MEDIATORIUI?

2024 m. birželio 13 d. Seimas priėmė Teisingumo ministerijos parengtą ir su Lietuvos mediatorių rūmais (toliau – LMR) suderintą Lietuvos Respublikos Mediacijos įstatymo Nr. X-1702 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 15, 17, 20, 21, 22, 23, 26, 28, 29 straipsnių pakeitimo ir įstatymo papildymo 31 straipsniu įstatymą (toliau – Pakeitimo įstatymas). Daug diskusijų mediatorių bendruomenėje teisės aktas, visų pirma, įtvirtina Lietuvos mediatorių rūmus kaip vieną iš mediacijos valdymo subjektų, antra, numato esminius pokyčius valstybės finansuojamos privalomosios mediacijos vykdyme, trečia, nustato kitus svarbius į mediacijos paslaugų teikimo kokybės didinimą ir pasitikėjimo šiuo institutu visuomenėje augimą nukreiptus pakeitimus.

Pasak teisingumo ministrės Ewelinos Dobrowolskos: „Ši teisėkūros iniciatyva leis užtikrinti ne tik efektyvesnį mediacijos procesą, kokybiškesnes mediacijos paslaugas, bet ir leis sudaryti dar geresnes sąlygas taikiam ginčų sprendimui, pasitelkiant mediaciją. Tai atliepia ir vieną aštuonioliktosios Vyriausybės programos siekių – skatinti ikiteisminį ginčų nagrinėjimą“ (LR teisingumo ministerija, 2024).

LMR laukia sudėtingas, tačiau įdomus pereinamasis laikotarpis, kurio metu reikės aktyviai dalyvauti rengiant poįstatyminius teisės aktus, atitinkamai keisti LMR įstatus ir vidinius dokumentus, stiprinti administracinę grandį. Savivalda bus pradėta įgyvendinti nuo 2025 m. sausio 1 d.

Pakeitimo įstatyme atsisakoma iš valstybės biudžeto lėšų finansuojamų mediacijos paslaugų apmokėjimo reguliavimo įstatymo lygiu. Mediacijai skiriamų valandų skaičius numatoma, kad bus reglamentuojamas Vyriausybės tvirtinamose taisyklėse. Taip tikimasi lanksčiau reaguoti į reikalingus pokyčius ir turėti galimybę esamą finansavimo schemą operatyviau tobulinti. Teisingumo ministerijos teigimu, ketinama nustatyti 8 (vietoje šiuo metu skiriamų 6) iš valstybės biudžeto lėšų apmokamas valandas, skirtas mediacijai vykdyti (LR teisingumo ministerija, 2024). Svarbus pokytis yra tai, kad šias 8 valandas mediatorius galės paskirstyti savo nuožiūra ir atsižvelgiant į konkrečių ginčo šalių situaciją ir poreikius.

Ex post tyrimo (2022) rezultatai parodė, kad apie 50 procentų privalomosios mediacijos procesų kiekvienais metais inicijuojami, tačiau nėra pradedami todėl, kad nepaisant vienos šalies pateikto prašymo, kita ginčo šalis per nustatytą terminą atsisako dalyvauti arba neatsako dėl dalyvavimo privalomojoje mediacijoje. Šiuo metu taikomas toks valstybės finansuojamos privalomosios mediacijos, kuri yra administruojama Valstybės garantuojamos teisinės pagalbos tarnybos (toliau -VGTPT), modelis:

Pakeitimo įstatyme numatyta esminė naujovė – ankstesnis mediatoriaus paskyrimas. Taigi, modelis atrodys taip:

Tikimasi, kad neformalus, šiltas ir žmogiškas mediatoriaus kontaktas su ginčo šalimis, informacija apie mediaciją ir jos galimą naudą iš ją išmanančio asmens efektyviau nei formalus valstybinės institucijos raštas sudomins ir paskatins daugiau ginčo šalių sutikti dalyvauti privalomojoje mediacijoje ir bandyti savo nesutarimą išspręsti taikiai. Žinoma, toks pokytis pareikalaus didelės mediatorių atsakomybės bei aukšto jų profesionalumo.

Šios naujovės privalomosios mediacijos įgyvendinimo srityje įsigalios jau 2024 m. rugsėjo 1 d.

Šie pokyčiai įsigalios nuo 2025 m. sausio 1 d.

Kviečiame mediatorių bendruomenę susipažinti su Pakeitimo įstatymu ir, esant poreikiui, teikti klausimus el. paštu info@lmr.lt.

Atsakymai į juos bus publikuojami LMR interneto svetainėje www.lmr.lt skiltyje Dažniausiai užduodami klausimai (DUK).

Profesionalūs ir nešališkas atsakymas į visus klausimus apie mediaciją!

Mūsų savanoriai pasirengę Jums padėti darbo dienomis nuo 9 iki 18 val.