LMR nariai dalyvavo mokymuose intelektinės nuosavybės tema

2023 m. kovo 30-31 d. Lietuvos mediatorių rūmų nariai dalyvavo seminare ir praktiniuose mokymuose apie intelektinės nuosavybės ginčų sprendimo būdus Lietuvos mediatoriams, teisėjams ir intelektinės sistemos dalyviams. Minėti mokymai buvo rengiami Europos Sąjungos intelektinės nuosavybės tarnybos (ESINT) Apeliacinių tarybų bendradarbiaujant su Lietuvos Respublikos valstybiniu patentų biuru (VPB).  

Pirmoji mokymų diena buvo orientuota į supažindinimą su ESINT organizacine struktūra, veikla, vaidmeniu intelektinės nuosavybės ginčų sprendime, bei naujausių jų priimtų sprendimų apžvalga. Greta ESINT atstovų turėjome galimybę išgirsti ir LAT teisėjos Godos Ambrasaitės-Balynienės, bei advokatės, patentinės patikėtinės Vilijos Viešūnaitės pranešimus intelektinės nuosavybės ginčų srityje. Gerb. Teisėja dalijosi teismų praktikos apžvalga šio tipo bylose, gerb. Advokatė pristatė praktines problemas kylančias teikiant apeliacijas ESINT. Mokymų dalyviai buvo supažindinti su alternatyvus ginčų sprendimo (AGS) bei mediacijos principais.  

Antroji diena buvo skirta išimtinai mediacijai intelektinės nuosavybės ginčuose. Kolegos iš Alikantės, Ispanija pristatė šiemet ESINTE startuojančio ADR (angl. Alternative dispute resolution) centro veiklą ir ateities planus, vėliau buvo analizuojami įvairių mediacijos proceso etapų video įrašai, vyko mokymų dalyvių diskusijos.  

Po įvykusių mokymų savo įžvalgomis pasidalino Lietuvos mediatorių rūmų nariai. LMR narės, mediatorės Eglės Šiugždinytės manymu: „Neretai intelektinės nuosavybės ginčų dalykas yra susijęs su tam tikra technologine informacija, todėl siekiant teisingai ir pagrįstai sureguliuoti ginčą, yra reikalingos tam tikros specifinės žinios. Intelektinės nuosavybės ginčo šalys mediacijos procese gali pasirinkti mediatorių, kuris supranta technologinę informaciją bei turi specialių žinių. Bylą nagrinėjant teisme, bylą paskirtas nagrinėti teisėjas gali neturėti specifinių žinių, dėl ko šalys patirtų papildomų išlaidų kviečiant ekspertą. Todėl šiuo atveju, mediacija yra daug pranašesnė, nei teisminis procesas. Taip pat, svarbu pažymėti, kad intelektinės nuosavybės objektas visuomet yra susijęs su kūrybine veikla, informacija, todėl tokių ginčų sprendimuose yra reikalingas kūrybingas ginčo sprendimo būdas, o ne formalus procesas, kuris yra sutinkamas teisme.  

Šia dieną intelektinių ginčų Lietuvos mastu yra nedaug. Tokie ginčai dažniausiai peržengia nacionalinės jurisdikcijos ribas, dėl ko yra susiduriama su užsienio valstybės narės aiškinimo ir taikymo problematika. Mediacijos privalumas yra tas, kad ji leidžia spręsti ne tik nacionalinius intelektinės nuosavybės ginčus.  

Šie mokymai suteikė ne tik specialių žinių, tačiau ir suteikė galimybę pasisemti patirties iš tarptautinio ESINT mediacijos centro mediatorių bei užmegzti bendradarbiavimą.“ 

LMR narė, mediatorė Evelina Norkaitienė džiaugėsi mokymų aplinka ir gyvu bendravimu, kuris tapo labai malonia patirtimi po jau įprastais tapusių nuotolinių renginių. Evelina Norkaitienė teigia, kad: “buvo įdomu išgirsti, kaip pozityviai mediaciją vertina ES Intelektinės nuosavybės tarnybos atstovai, kad planuojama mediacijos plėtra ir mediacijos centro įkūrimas tarnyboje. Smagu, kad ir Lietuvos valstybinis patentų biuras palaiko mediacijos intelektinės nuosavybės ginčams idėją ir galvoja, kaip ją įgyvendinti.” 
 

LMR narė, mediatorė Kristina Martinkienė džiaugiasi mokymuose atradusi “IKEA efektą. Kristina klausia: “Ar žinote kas yra “IKEA” efektas? Nusiperki sau baldą, jį bekonstruodamas įsijauti, didžiuojiesi savimi lyg kūrėjas. Mediacijoje šis fenomenas veikia panašiai – šalys geriausiai laikosi savo pasižadėjimų, kai patys juos sukuria.” 

LMR narės, mediatorės Daiva Pukienė, Ramona Jakaitienė, Asta Sabaliauskienė bei Odeta Maceikonienė pritaria kolegų mintims, kad mokymai buvo vertingi ir profesionaliai suorganizuoti, tad ketina ir ateityje dalyvauti panašaus pobūdžio mokymuose. LMR narė Odeta Maceikonienė dalijasi, kad jai “įsiminė viena ESINT mediatorės mintis, jog mediacija nėra, tai kas iškalta akmenyje, nekeičiama. Ji gali keistis kartu su ginču.” Tuo tarpu LMR narė, mediatorė Asta Sabaliauskienė teigia, kad jai „patiko praktinių situacijų analizė, kuri parodė, kad laiku ir vietoje užduotas mediatoriaus klausimas, gali pakeisti visą situaciją, net ir advokato poziciją. Apskritai buvo vertinga sužinoti apie intelektinės nuosavybės ginčų sprendimą Lietuvoje bei Ispanijoje, nustebino įdomūs pranešimai, praktinių situacijų analizė bei diskusija. „

Mediacija yra taikus, lankstus ir įvairaus pobūdžio ginčų sprendimui tinkamas būdas. Džiaugiamės, kad LMR nariai nuolat kelia savo kvalifikaciją ir tampa kompetentingais teikti mediacijos paslaugas ne tik šeimos, bet ir kituose civiliniuose ginčuose.